Położenie

Opublikowano: poniedziałek, 08, luty 2016

Widok od strony ulicy Radzymińskiej.

Szkoła Podstawowa nr 84 mieści się na Osiedlu Zacisze, któ re należy do Dzielnicy Targówek. Targówek to jedna z Dzielnic Warszawy. Warszawa to stolica Polski i największe miasto Mazowsza. Mazowsze to największy region i najbogatsze województwo w Polsce.

Zacisze to zielone, przytulne i spokojne Osiedle, na którym przeważa niska zabudowa indywidualna z pięknymi przydomowymi ogródkami. Od 1952 roku, kiedy zostało włączone w granice Warszawy, szybko się rozwija. Rok 1952 to również ostatni etap parcelacji gruntów dziedzica Zygmunta Jórskiego. Obecnie osiedle bardzo się rozrosło, zmienił się status społeczny ludności, powstały nowe ulice, kanalizacja, wodociąg, wiele nowych budynków i cztery nowe osiedla. Na Zacisze można dojechać autobusami 190, 145 i 512 (jadąc w kierunku Marek, Białegostoku). Zacisze ze względu na swe położenie i historię wiąże się z Pragą, Bródnem i Targówkiem.

Na terenie Dzielnicy Targówek znajduje się Park Leśny - najbliższy naszej szkole obiekt leśny, będący pozostałością Lasów Bródnowskich z fragmentami łęgów, lasu liściastego oraz boru sosnowego (spotykamy w nim: jesion wyniosły, brzozę, wierzbę iwę, dąb, olsze czarną i sosnę ). W Parku Leśnym można korzystać ze ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej pod tytułem "Nauka poszła w las" (w tworzeniu której uczestniczyli nauczyciele przyrody z  naszej szkoły) oraz ze ścieżki zdrowia. ?yje tu wiele gatunków zwierząt (sarny, dziki, lisy, wiewió rki, zające, łasice, tchórze, malutkie nornice, bażanty i inne ptaki). Las Bródnowski to oaza zieleni z której korzystają nasi uczniowie i dorośli mieszkańcy osiedla.

Projekt rekonstrukcji grodu wg prof. Zdzisława Rajewskiego

Znajduje się tu również pozostałość po grodzisku. Z prac archeologicznych wynika, że grodzisko to pochodzi z przełomu IX i X w. Powstało nad strumieniami Brodni oraz rzeczki Zązy. Jest to jedyny obiekt w Warszawie, którego powstanie sięga początków Państwa Polskiego (a więc czasów ojca Mieszka I - Siemomysława). Obecnie planowana jest rekonstrukcja grodziska.

Targówek to jedna z dzielnic Warszawy. Położona na prawym brzegu Wisły. Pisana wzmianka o Targówku pochodzi z XV w. Była wtedy wsią szlachecką o powierzchni 59 ha. Obecnie Dzielnica Targówek zajmuje powierzchnię 2437 ha. Tereny zabudowane zajmują 32%; grunty rolne i łąki 31%; tereny przemysłowe 20%; drogi, zieleń i niezabudowane 9%; lasy i grunty leśne 8%; Na terenie Dzielnicy znajdują się dwa parki Bródnowski i "Wiecha" przy ul. Kołowej - obecnie modernizowany) zajmują powierzchnię 29 ha. Zieleńce i inna zieleń miejska zajmują powierzchnię ok.13 ha.Mieszka tutaj 125 tysięcy osób. W skład dzielnicy wchodzi Bródno, Targówek Mieszkaniowy, Targówek Fabryczny o charakterze przemysłowym i Zacisze o niskiej zabudowie jednorodzinnej.

Warszawa - od 1918 r. jest stolicą Polski. Warszawę dzieli Wisła na część lewobrzeżną i prawobrzeżną. Jest największym miastem w Polsce i siedzibą najwyższych władz państwowych. Tu znajduje się siedziba Prezydenta Rzeczypospolitej, tutaj obraduje Sejm, Senat oraz Rząd. Warszawa to centrum naukowe, kulturalne i gospodarcze kraju. Jest także głównym ośrodkiem przemysłu i finansów. Tu znajdują się wyższe uczelnie, teatry, operetka, filharmonia, muzea, liczne pomniki i zabytki architektoniczne. Z prawego brzegu Wisły roztacza się wspaniały widok na Stare Miasto, Zamek Królewski i Katedrę św. Jana. U wrót stolicy leży największy Park Narodowy w Polsce. Z centrum miasta do granic parku jest kilkanaście kilometrów. Puszcza Kampinowska służy Warszawie jako wielki wentylator. Dzięki przeważającym wiatrom zachodnim nad stolicę stale napływa czyste powietrze. Puszcza Kampinowska, leży na Nizinie Mazowieckiej w pradolinie Wisły.

Mazowsze - Dzielnica historyczna Polski, o której była już mowa w XI wieku. Usytuowana między dolną Narwią, środkową Wisłą i Drwęcą. Województwo mazowieckie jest największym i najbogatszym województwem w kraju.